„Język ojczysty skarbnicą naszych doświadczeń”. Takim cytatem rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Na lekcjach języka polskiego uczniowie rozwiązywali łamigłówki językowe, ćwiczyli poprawność ortograficzną i interpunkcyjną, dowiedzieli się również, jak brzmi i skąd pochodzi pierwsze zdanie w języku polskim. Ponadto nasi podopieczni poznali palindromy oraz próbowali wymówić „łamańce językowe”, takie jak: „stół w powyłamywanymi nogami, „czarny dzięcioł z chęcią pień ciął”, „baba bada baobaby, „baba dba o oba baobaby”, „chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, „ta tapeta tu, tamta tapeta tam”, „Jerzy nie wierzy, że na wieży jest gniazdo jeży”, „Jola lojalna, Jola nielojalna” i wiele innych. Uczennice z klasy 5c i 6b całkiem dobrze poradziły sobie z odmianą przez przypadki w liczbie pojedynczej rzeczownika konstantynopolitańczykowianeczka, uznanego za najdłuższe polskie słowo.
Podopieczni bardzo aktywnie włączyli się w zadania, brali udział w grach i zabawach językowo – ruchowych. W parach przedstawiali zawody kończące się na „-arz” w postaci nieruchomych rzeźb, wykonali ciekawe ilustracje promujące piękno mowy ojczystej. Anetka Głasek, uczennica klasy 4 przygotowała prace w formie serduszek, na których zamieściła cytaty polskich poetów i pisarzy, a także wykonała prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Aleksandra Fredry.
22 lutego w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas czwartych, poświęcony twórczości Juliana Tuwima, a wytypowani uczniowie z klas 5-8 wzięli udział w pierwszym etapie konkursu ortograficznego, by powalczyć o miano Szkolnego Mistrza Ortografii 2023/2024. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w zajęciach zorganizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Czekamy na ogłoszenie wyników konkursów przedmiotowych oraz trzymamy za Was kciuki
05-400 Otwock
Kościuszki 28